1998 Caribbean Club Championship update

Date Published: 
1998-11-24
Source: 
concacaf.com

Four teams remain in the hunt to win the 1998 CFU Caribbean Club Championship being staged at the National Stadium in Trinidad & Tobago.

These are the results to date in the knock-out competition:
# November 21: Waterhouse (Jamaica) 3, L'etoile de Morne L'eau (Guadeloupe) 0; Courts Caledonia A.I.A. (Trinidad & Tobago) 13, Chelsea (St. Vincent & Grenadines) 0.
# November 22: L'Aiglon de la Mentin (Martinique) 2, CL Financial Jabloteh (Trinidad & Tobago) 0; Joe Public (T&T) 4, Notre Dame (Barbados) 0.

Pending matches:
# November 25: Semifinals: Courts Caledonia A.I.A. vs. L'Aiglon de la Mentin (5 pm); Joe Public vs. Waterhouse (7 pm).
# November 27: Championship match (6 pm).

Winning team automatically advances to the 1999 CONCACAF Champions' Cup finals.
Revised schedule of the 1999 CONCACAF junior qualifying tournament
The 1999 CONCACAF Junior (U-17) Tournament will be played in El Salvador and Jamaica in February.

This is the schedule of play:
Group A: Jarret Park, Montego Bay, Jamaica, February 24 - 28
# February 24: Jamaica vs. Costa Rica (17:00); Honduras vs. USA (19:00).
# February 26: Honduras vs. USA (17:00); Jamaica vs. Costa Rica (19:00).
# February 28: Honduras vs. Costa Rica (13:00); Jamaica vs. USA (15:00).

Group B: Cuscatlan Stadium, San Salvador, El Salvador, February 10 - 14
# February 10: Caribbean 2 (*) vs. El Salvador (18:00); Mexico vs. Canada (20:00).
# February 12: El Salvador vs. Canada (18:00); Caribbean 2 vs. Mexico (20:00).
# February 14: Caribbean 2 vs. Canada (12:00 noon); Mexico vs. El Salvador (14:00).

(*) Four Caribbean teams are vying for the last berth available to the finals.

This is the schedule of play for the preliminary round to be played in Trinidad & Tobago:
# December 2: Netherlands Antilles vs. Barbados; and Trinidad & Tobago vs. Bermuda.
# December 4: Bermuda vs. Netherlands Antilles; and Barbados vs. T&T.
# December 6: Bermuda vs. Barbados; and T&T vs. Netherlands Antilles.

Three teams, -Group winners plus best second-, will qualify for the 1999 FIFA U-17 World Championship in New Zealand, 10 - 27 November. Second place teams will play an elimination match.